מסתורי נסח טאבו – רישום דירה בטאבו

נסיתם פעם לעמוד בתור בלשכת רשם המקרקעין ? (טאבו) קרה שהבנתם מה אתם עושים שם? הייתכן שלמען טופס אחד עברתם בין כמה פקידים? והאם בכלל ענו לכם לטלפון?

בתהליך קנייה / מכירה של נכס נדרשים צדדי העסקה לקבל את מלוא הפרטים אודות ההיסטוריה של הקרקע והנכס שעליה: שטחו, גודלו, בעליו, הערות האזהרה (ראו מילון מונחים) הרשומות אודותיו, המשכונות הרשומים בגינו, עיקוליו ועוד…

כדי להוציא נסח טאבו המכיל פרטים אלו אנו נדרשים לפנות ללשכת המקרקעין האזורית. נשמע פשוט הא ? מסתבר שלא! מסיבות היסטוריות נולד מצב כמעט בלתי אפשרי בו התחקות אחר נסח טאבו של נכס היא משימה מאתגרת משהו. שיטות העבודה פרימיטביות, בירוקרטיה מסובכת ומקצועיות ואדיבות לוקות בחסר.

בכדי להוציא נסח רישום יש צורך לביילו, כך תמצאו את עצמכם יוצאים כלעומת שנכנסתם ומחפשים אחר סניף הדואר הקרוב או אחר הפקיד המחזיק בבולים. יחד עם זאת, חל שיפור קטן בנושא לאחר שמוחשבו מקצת השירותים.

וכך, העוול תוקן במקצת לאחר שמשרד המשפטים (שבמאגריו קיים כל המידע אודות נסחי הרישום) שמע על הדבר הזה שנקרא אינטרנט, וכיום, ניתן להשיג נסח טאבו של נכס בלחיצת כפתור או שניים במקום תור או שניים. המידע המצוי באינטרנט זמין בכמה אתרים ויתרונו העיקרי על פני לשכת רישום המקרקעין הוא שהמידע בו מעודכן און-ליין בעוד שמידע רשום הנכנס ללשכת הרישום יכול לשבת על שולחנות הפקידים גם עד שלושה חודשים לפני שיעודכן בנסח הטאבו הרלוונטי.

כך תוכלו למצוא את עצמכם מוציאים נסח טאבו שלא כולל מידע חשוב אודות עיקולים / משכונות / הערות מהזמן האחרון שנרשמו זה עתה. בגלל זה מומלץ להוציא נסח טאבו בתחילת ההתקשרות אך גם בסמוך למועד חתימת הסכם הרכישה. במקרה זה הזמנה דרך האינטרנט חוסכת זמן וכסף.

הוצאת נסח רגיל בלשכת הטאבו עולה 59 שקל. לעומת זאת באינטרנט התעריף משתנה. ניתן להזמין נסח טאבו דרך הדואר / בפקס / באמצעות שליח, ולכל שירות תעריף שונה. כמו כן, ניתן להזמין נסח לצפייה בלבד, מה שפקידי הלשכה לא יטרחו לעשות בשבילנו. כך תוכלו לצפות בו במהלך תקופת ההתקשרות ולרכוש אותו רק במועד החתימה על ההסכם.
חשוב לציין כי חלק ניכר מהתשלום עבור שירותים אלו הוא תשלום אגרה ממשלתית.

דרך נוספת להשגת נסח רישום היא ברשות בדואר.